, , ,

The Goldfish Boy / Το αγόρι-χρυσόψαρο

Kedros

A story about finding friendship when you’re lonely – and hope when all you feel is fear. Twelve-year-old Matthew is trapped in his bedroom by crippling OCD, spending most of his time staring out of his window as the inhabitants of Chestnut Close go about their business. Until the day he is the last person to see his next door neighbour’s toddler, Teddy, before he goes missing. Matthew must turn detective and unravel the mystery of Teddy’s disappearance – with the help of a brilliant cast of supporting characters. Page-turning, heartbreaking, but ultimately life-affirming, this story is perfect for fans of The Curious Incident of the Dog in the Night Time and Wonder. It is a book that will make you laugh and cry.

Στον Μάθιου αρέσει:
• να έχει γύρω του πεντακάθαρες επιφάνειες
• να μένει κλεισμένος στο σπίτι του και
• να σημειώνει ό,τι κάνουν οι γείτονές του (τι, πώς και ποια ώρα ακριβώς).

Ο Μάθιου δεν αντέχει:
• τα μικρόβια
• να βγαίνει έξω και
• να νιώθει πως έχει απογοητεύσει τη μαμά και τον μπαμπά του.

Όταν εξαφανίζεται ο Τέντι, ένας μικρός γείτονάς του, όλοι όσοι μένουν στη γειτονιά είναι ύποπτοι, και ο Μάθιου είναι ίσως ο μόνος που μπορεί να βρει τι ακριβώς συνέβη – έστω και αν σ’ αυτή την αποστολή χρειαστεί να έρθει αντιμέτωπος με τις φοβίες του και να αποκαλύψει ορισμένα από τα μυστικά του.

Ένα βιβλίο που συνδυάζει μυστήριο, χιούμορ και τρυφερότητα.

Μια ιστορία για τη φιλία που μπορεί να συναντήσεις όταν νιώθεις τη μεγαλύτερη μοναξιά· για την ελπίδα που μπορεί να γεννηθεί μέσα σου όταν βυθίζεσαι στον φόβο.

Availability:

99 op voorraad

14.40

Gewicht 0.517 kg
Author(s)

Lisa Thompson

ISBN

9789600448870

ISBN-10
Year

Language(s)

Original Title

The Goldfish Boy

Translator(s)
Pages

384

Dimensions
Cover